E-ticaret Ne Demek ?

E-ticaret Ne Demek ?

Mart 17, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

E-ticaret ortaya çıktığından beri, müşterilerin artık alışveriş yapmak için evlerini terk etmeleri gerekmiyor. Evde alışveriş 7/24 sürebiliyor. Kişiler, kendi evinin rahatlığında bir e-ticaret sitesinden tüm ürünlere göz atabilir. Veya internetteki tüm pazar yerlerini ve mağazaları görebilir. İşte budurumda devreye e-ticaret giriyor. E-ticaret ne demek? sorusunun geniş açıklamasını merak ediyorsanız yazımızın devamından bulabilirsiniz.

E-ticaret nedir ? Elektronik bağlantılar yoluyla, İnternet üzerinden, mal ve hizmet alım satımını içeren tüm faaliyetleri içerir. Bu terim, “elektronik ticaret” in kısaltmasıdır. Direk çevrildiğinde, “elektronik ticaret” veya “ticaret” anlamına gelir. Hizmetlerin İnternet üzerinden sunulması nedeniyle, ürün alımına ek olarak, destek ve bankacılık da e-ticaret alanına aittir. Bu sadece World Wide Web’de gerçekleşen bir ticarettir. E-ticaret, esas olarak İnternet üzerinden ticareti ifade eder.

E-ticaret yapan şirketler, ayrıntılı ürün metinleri, 360 derecelik fotoğraflar veya kısa videolar, müşteriye ürünlerin mümkün olduğunca doğru bir resmini sağlamalıdır. Bu yöntem, iadeleri kontrol altında tutar ve böylece satışları artırır. Bir çok e-ticaret sitesinde alıcılar diğer müşterilerin incelemelerine bakabilir ve ardından alacakları ürünün kendileri için doğru olup olmadığına karar verebilirler. Ayrıca müşteriler bu sayede, ürünün avantajlarının yanı sıra olası dezavantajlarını da vurgulayan deneyim raporları aracılığıyla ek bilgiler alırlar.

E-ticaret üzerinden sadece büyük firmalar değil özel kişilerde kendi dijital mağazalarını oluşturabilirler. Bu nedenle, e-ticaret yalnızca tüccarlar veya büyük şirketler tarafından değil, aynı zamanda artan bir şekilde özel kişiler tarafından da gerçekleştirilmektedir.

E-ticaretin Faydaları

E-ticaret Ne Demek ?
E-ticaret son zamanlarda oldukça çoğaldı

E-ticaret şirketlere ve müşterilere bir çok avantaj sunuyor. Dijital ticaretin en önemli özelliklerinden biri, satın alma işlemlerinin herhangi bir gecikme olmaksızın gerçekleştirilebilmesidir. Müşteri, kataloglardan ürünlere göz atabilir, ödeme yapabilir.

Şirket, müşterilere çevrimiçi olarak ve satın alma kararı vermeden önce tavsiyelerde bulunabilir. E-ticarette, müşteri ve hizmet sağlayıcı arasında geniş bir bilgi alışverişi olasılığı vardır.

Şirketler için en büyük avantaj, mağaza ve satış personeli için herhangi bir maliyet olmadığından, sabit ticarete kıyasla tasarruf potansiyeline sahip olurlar. Bunların sonucunda da, düşük satış fiyatları mümkün olur.

Ayrıca, İnternet üzerinden alışveriş yapmak kullanıcılar için uygundur. Açılış saatleri ne olursa olsun, evden ürünlere göz atabilir, diğer kullanıcılardan görüş alabilir, fiyatları karşılaştırabilir ve son olarak sipariş verebilirler. Tek dezavantajı, kullanıcıların doğrudan tavsiye alamamasıdır.