Mahra Ne Demek? Mahra İsminin Anlamı Nedir?

Mahra Ne Demek? Mahra İsminin Anlamı Nedir?

Aralık 15, 2022 0 Yazar: Ercument

Mahra ne demek” sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz;
Mahra, Arapçada “bataklık” veya “çöl” anlamına gelen bir kelimedir. Türkçede de yine, “bataklık”, “çöl” veya “çorak alan” gibi benzer anlamlarda kullanılır. Örnek olarak, Mahra ovası gibi bir ifade kullanılabilir.

Mahra ayrıca Türk Dil Kurumu’na  (TDK)göre, üzüm taşımak gayesiyle kullanılan ve dip kısmı dar, ağız kısmı geniş tahtadan yapılmış sandığa verilen isimdir. Ülkemizde daha çok kullanılan anlamı ise bu ikinci anlamıdır.

Mahra İsminin Anlamı Nedir?

Mahra Ne Demek? Mahra İsminin Anlamı Nedir?

Öte yandan Mahra, ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da Arap ülkelerinde erkeklere verilen isimlerden biridir. İsim olarak Mahra, değerli kimse ve elverişli, uygun anlamını taşır. Ülkemizde yaklaşık 20 kişi Mahra ismini taşımaktadır. Ayrıca Mahra ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmez.

Mahra, mahya kelimesine çok benzer. Fakat mahya, bilhassa Ramazan ayında camilerde gördüğümüz, “Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan” benzeri ışıklı yazılara verilen isimdir. Genellikle iki minare arasında yer alır. Mahya geçmişte yağ kandilleriyle yapılırken, bugün ampullerle aydınlanma sağlanmaktadır.

Yani aradaki 1 harfi dikkatten kaçırarak, mahra ile mahya kelimeleri birbirine karıştırılmamalıdır.

Mahra ne demek” ve “Mahra isminin anlamı nedir” sorularına özetle verilebilecek cevap budur.

Anlamını merak ettiğiniz, şu kelime ne demek ki dediğiniz diğer kelimelerle ilgili, sitemizde yer alan diğer sayfalara göz atabilirsiniz.