Nihai Aday Listesi Ne Demek?

Nihai Aday Listesi Ne Demek?

Nisan 1, 2023 0 Yazar: Ercument

Tüm Türkiye, A’dan Z’ye 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlere kilitlenmiş durumda. Sokaklarda, kahvehane köşelerinde, kafelerde, işyerlerinde, evlerde, insanın olduğu her yerde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında yapılacak olan bu tarihi seçim konuşulmakta.

Hal böyle olunca da, hemen herkes seçimle ilgili her türlü konuyu merak etmekte. Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylar netleşti. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan, YSK tarafından cumhurbaşkanı olarak ilan edildi.

Ancak milletvekilliği için adaylar henüz kesinlik kazanmış değil. Başvuru süreci sona ermiş olsa da nihai listelerin belirlenmesi için son tarih 9 Nisan 2023… Partilerin bir kısmı seçime kendi parti logoları ve listeleriyle, bir kısmı ise dahil oldukları ittifak içinde belirlenen listelerle seçime girecek.

Son günlerde ise hemen herkesin merak ettiği bir soru var; nihai aday listesi ne demek? Konuyla ilgili kısaca şu şekilde açıklama yapabiliriz.

Nihai Aday Listesi Ne Demek?

Nihai Aday Listesi Ne Demek?

“Nihai Aday Listesi” terimi genellikle bir seçim sürecinde kullanılır ve bu terim, bir seçimde yarışacak olan adayların son, kesin veya nihai listesini ifade eder. Bu liste, seçimlere katılmaya hak kazanan adayların tam listesi veya ön seçimler sonrasında kazanan adayların listesi olabilir. Nihai aday listesi, seçim sürecinin son aşamasında seçmenlere sunulan adayların tam listesi olarak kabul edilir.

Özetle; her parti veya ittifakın YSK’ya sunduğu son milletvekili adayı listesi, nihai aday listesi anlamını taşımaktadır.