Bismişah Ne Demek?

Bismişah Ne Demek?

Aralık 30, 2022 0 Yazar: Ercument

“Bismişah ne demek” sorusuna, “Bismişah”, “Allah’ın adıyla” anlamına gelen Türkçe bir deyimdir diyebiliriz. Allah’tan hidayet ve himaye istemenin bir yolu olarak, genellikle bir eylemde bulunmadan veya bir açıklama yapmadan önce bir önsöz olarak kullanılır.

Bismişah kelimesinin Türkçedeki karşılığı ” Şahin adı” yani “Hz. Ali’nin adıyla” anlamına gelir. Aynı zamanda saygı ve bağlılık bildiren bir ifadedir.

Bismişah Ne Demek?

Bismişah’ ın anlamı kelime anlamı “Şahin adı” ile demektir. Burada Şah’tan kasıt ise dördüncü halife Hz. Ali’dir (R.A). Ülkemizde Aleviler Gülbenk okumaya başlamadan önce “Bismişah Allah Allah” derler.

Bismişah Allah Allah” Ne Anlama Gelir?

Bismişah Ne Demek?

Gülbenk, Alevi inancına göre cem erkanları başlamadan önce ve biterken okunan bir duadır. Genellikle Perşembe akşamları yapılan sohbet cemlerinde, düzenlenen diğer cem toplantılarında ve “lokma” olarak isimlendirilen hayır yemeklerinde Gülbenk okunur. Gülbenk’e başlamadan önce ise, “Bismişah Allah Allah” denir.

Öte yandan Bismişah Allah Allah, bir saygı ifadesi olarak kullanılır ve Kur’an-ı Kerim’de geçen bir ayet değildir. Tarih kitaplarında yer alan bazı bilgilere göre, Osmanlı’nın ilk dönemlerinde yeniçeriler bir işe başlamadan önce de Bismişah Allah Allah diyerek gülbenk okurlarmış. Gülbenk’te, Hz. Ali vasıta kılınarak Allah’a dileklerde bulunulur.

“Gülbenk nedir” sorusuna kısaca; Alevi inancına göre ibadet öncesi ve sonrası yapılan bir çeşit duadır diyebiliriz. “Bismişah ne demek” sorusuna ise, “Hz. Ali’nin adıyla” anlamına gelen ve dua Alevi inancında dua öncesi kullanılan bir terimdir demek yanlış olmaz.

Ayrıca, genel kültür kategorimizde yer alan diğer konulara da bakabilirsiniz.