Bit Nedir ve Nasıl Geçer?

Bit Nedir ve Nasıl Geçer?

Ekim 30, 2021 0 Yazar: admin

Bit hangi kokuya gelmez? Yazımızda sizlere bit nedir ve bitler hangi kokulara gelmez onlardan bahsedeceğiz. Çocuklarda bit her ebeveyn için bir kabustur. Çünkü hemen hemen tüm çocuklar, özellikle anaokulları ve okullar gibi toplum içinde bir çocuğa bulaştıklarında bitlerden etkilenirler. Saç boyama, kına ile tıraş vs. bitlerden kurtulmak için çocuklar için uygun yöntemler değildir.

Bitleri çocuklardan çıkarmak için bit tarağı kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, bitlerin örneğin kafa derisine yakın sıcak ve karanlık alanları tercih etmesidir. Boyun ve kulakların arkası gibi. Bu nedenle, çocuğun kafasına bakmak, saç biti enfeksiyonunu güvenilir bir şekilde dışlamak için yeterli değildir. Saçı birkaç parçaya ayırın ve saç çizgisine yapışmış açık renkli yumurtaları (sirkeleri) arayın. Ve bulduğunuz bitleri yok etmek için sert bir tarak kullanın.

Bit Nedir?

Bit nedir? Bitler parazit böceklerdir. Bu, bitlerin hayatta kalmak ve üremek için bir yere ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Saç biti yüzbinlerce yıldır bizimle parazitik bir ilişki kurarak evrimleşmiştir ve bu canlıların günümüzde yaşayabilecekleri tek ortam insan derisi ve saçıdır. Saç biti, küçük, kanatsız, kan emici, renkleri değişen ve yaklaşık 3 mm uzunluğunda böceklerdir. Baş biti zıplayamaz veya uçamaz. Bitlerin besin kaynağı kandır. Bitlerin altı pençesi vardır ve kan emdikleri için özellikle kafa derisi yakınında saçlara tutunurlar.

Bu parazitler günde birkaç kez bulundukları kişinin kanıyla beslenirler. Bitler ısırdıklarında cildi delip kanın pıhtılaşmasını önlemek için tükürük salgılarlar, bu da şiddetli kaşıntıya neden olabilir. İnsanlar olmadan bitler açık havada 2 günden fazla yaşayamaz. Ortalama ömürleri yaklaşık bir aydır.

Bit Nedir ve Nasıl Geçer?

Bitlerden Kurtulmak Adına Kokulu Yağlar

Bitlerden kurtulmak adına kokulu yağlar nelerdir? Bitlerin de hoş olmayan kokuları vardır ve bu kokuları duyduklarında bir an önce kaçmak isterler. Bu kokuları genellikle uçucu yağlardan alabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, bitlerin hava yollarını tıkayarak hayvanların boğulmasına neden olur. Ayrıca bitleri öldürür. Peki keskin kokusu nedeniyle başka hangi yağları kullanabilirsiniz? İşte sizin için bit hangi kokuya gelmez listesi;

  1. Lavanta yağı,
  2. Biberiye yağı,
  3. Okaliptüs yağı,
  4. Çay ağacı yağı
  5. Sardunya yağı