Evde Yapabileceğiniz Doğal Cilt Maskeleri

Evde Yapabileceğiniz Doğal Cilt Maskeleri

Kasım 11, 2023 0 Yazar: admin

Bakımlı olmak aslında hiç de zor değil. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak da zor değil. Nasıl mı? Özetlemek gerekirse, işin sırrı mutfağınızda saklı. Evimizdeki malzemelerle yapabileceğimiz doğal cilt maskeleri, hem bize birçok hazır ve pahalı üründen tasarruf ettirir hem de cildimize doğal bir bakım sağlar. Bu maskelerin sağladığı faydalar ise şöyle: Cildi temizler, arındırır, nemlendirir ve besler. Eğer cildinizin bunlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bu maskeleri yapmanızda fayda var.

Salatalık Maskesi

Tüm cilt tipleri için uygundur ve cildi nemlendirmek, rahatlatmak, beslemek için kullanılır.

Malzemeler

  • Yarım salatalık

Hazırlanışı

Yarım salatalığı ince yuvarlak dilimler halinde kesin. Yüzünüzün her yerine gelecek şekilde yerleştirin. 15 dakika sonra salatalıkları alıp yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Yoğurt Maskesi

Yağlı ve karma ciltler için uygundur ve cildi yumuşatmak ve temizlemek için kullanılır.

Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı süzme yoğurt

Hazırlanışı

Bir yemek kaşığı süzme yoğurdu ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Bal Maskesi

Tüm cilt tipleri için uygundur ve cildi nemlendirmek, güçlendirmek ve beslemek için kullanılır.

Malzemeler

  • İki yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

İki yemek kaşığı balı benmari usulü ısıtın. Çok sıcak olmadığından emin olduktan sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yavaşça yıkayın.

Yeşil Çay Maskesi

Tüm cilt tipleri için uygundur ve cildi gençleştirmek ve rahatlatmak için kullanılır.

Malzemeler

  • 4 adet yeşil çay poşeti

Hazırlanışı

Kullandığınız 4 adet yeşil çay poşetini dolapta 15 dakika beklettikten sonra alıp gözlerinizin üstüne ve yüzünüzün farklı kısımlarına koyun. Çay poşetleri ısınmaya başladığı zaman alın ve yüzünüzü kurulayın.

Zeytinyağı Maskesi

Kuru ciltler için uygundur ve cildi nemlendirmek, yumuşatmak ve parlatmak için kullanılır.

Malzemeler

  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzünüze masaj yaparak sürün ve yayın. Kuru bir bez ile silerek bastırmadan ovmaya devam edin. Yüzünüzde hiç yağ kalmadığından emin olana kadar uygulayın. Son olarak yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Avokado, Limon, Yumurta Maskesi

Kuru ve karma ciltler için uygundur. Cildi nemlendirmek ve beslemek için kullanılır.

Malzemeler

  • Bir adet küçük boy avokado
  • Bir adet yumurta beyazı
  • Bir yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Bir adet küçük boy avokadonun içini ezerek püre haline getirin. İçerisine bir adet yumurta beyazını ve bir yemek kaşığı limon suyunu ekleyip karıştırın. Cildinize eşit miktarda sürün ve 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Limonlu Kahve Maskesi

Yağlı ciltler için uygundur. Cildi sıkılaştırmak ve temizlemek için kullanılır.

Malzemeler

  • Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi
  • Bir tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesinin içine bir tatlı kaşığı limon suyu koyup karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika maske kuruduktan sonra yumuşak hareketlerle masaj yaparak ılık su ile yıkayın.

Bu yazıda evde yapabileceğiniz doğal cilt maskelerini anlattık. Bu maskeler, cildinizi temizler, arındırır, nemlendirir ve besler. Ayrıca, evinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz için hem ekonomik hem de doğal bir bakım yapmış olursunuz. Cildinize uygun olan maskeleri düzenli olarak uygulayarak, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.