Zeytin Ağacı ve Zeytinyağı: Mucizevi Bir İkili

Zeytin Ağacı ve Zeytinyağı: Mucizevi Bir İkili

Kasım 11, 2023 0 Yazar: admin

Zeytin ağacı, hem barışın sembolü hem de mucizevi bir ağaçtır. Düşmanın bile kesmeye kıyamadığı bu ağaç, çok değerli bir meyve olan zeytini verir. Zeytin, kahvaltıların vazgeçilmezi ve sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Zeytinin birçok çeşidi vardır: siyah, yeşil ve bunların türevleri. Diyetisyenler, zeytinin hem doyurucu hem de faydalı olduğunu söylerler. Günde bir tane zeytin çekirdeğinin bağırsakları çalıştırdığını biliyor muydunuz?

Zeytinin meyvesinden yapılan zeytinyağı ise saymakla bitmeyen faydalarıyla bilinir. Bu yazıda zeytinyağının faydalarından bazılarını sizler için sıraladık.

Zeytinyağı Metabolizmayı Hızlandırır

Her öğün yediğiniz salatanın içine koyduğunuz birkaç yemek kaşığı zeytinyağı, hem yediklerinizin sindirilmesine hem de sindirim sisteminizin temizlenmesine yardımcı olur. Zeytinyağı ile yapılan yemekler hem çok lezzetli hem de çok sağlıklıdır. Zeytinyağı, kilo alımını engeller hatta kilo vermenize yardımcı olur.

Bebeklerde görülen kabızlığı bir damla zeytinyağı rahatlatır. Yine bir damla zeytinyağı ile karnına yapacağınız masaj, bebeğinizin gaz çıkarmasına ve rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca banyodan sonra bütün vücuduna sürülen zeytinyağı, bebeğinizin rahat uyumasını sağlayacaktır.

Çocuklarda ise zeytinyağı, kemik yapısını ve beyin gelişimini hızlandırır.

Yaşlıların ihtiyacı olan E vitamini, zeytinyağında bol miktarda bulunmaktadır.

Zeytinyağı Cildi Korur

Zeytinyağı, yüksek miktarda E vitamini içerdiği için güneş ışığından ve rüzgardan cildinizi korur. Kuruyan ciltleri nemlendirir. Akne gibi hastalıklardan, iltihaplardan ve cilt kanserinden korur. Kurumuş saç derisine, yıpranmış saçlara, çatlamış topuklara ve ellere çok iyi gelir.

Yani toparlamak gerekirse, mutfağımızda kullandığımız zeytinyağı, kalp, kolesterol, safra, hipertansiyon dostu olmakla beraber, kansere karşı da etkilidir.

Zeytinyağı Yaşlanmayı Geciktirir

Güneşten korunmak için güneşlenirken mutlaka güneş yağı kullanmak gerekir, bu çok önemlidir. Sonrasında cilt kuruyabilir. Duştan sonra bütün vücudu zeytinyağı ile masaj yapmak veya ince bir tabaka halinde sürmek, cildi yeniden canlandıracaktır. Ayrıca sürdüğünüz yağı silmenize veya yıkamanıza gerek yoktur. Vücut, yağı hemen emer ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu da yaşlanmayı geciktirir.

Fakat her güzel şey gibi zeytinyağının da azı karar çoğu zarar. Bu nedenle kontrollü tüketmek gerekir. Neyse ki ülkemiz zeytin ağacı yönünden çok zengindir.

Son olarak zeytin ağacı can, meyvesi can dostu, yağı ise mucizedir.