Hemdem Ne Demek?

Hemdem Ne Demek?

Haziran 13, 2022 1 Yazar: Ercument

Hemdem ne demek? Hemden ne anlama geliyor? Hemdemim ne demek? Hemdemim kelimesi hangi anlamda kullanılıyor?

Hemdem kelimesi eskiden sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kelime olmasa da, hemdem kelimesini hala kullananlar hala bulunmaktadır.

Hemdem, hem ve dem kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Dem almanın hem olma haline hemdem diyebiliriz. İki insanın birbiriyle kurduğu yakın dostluk ve derin bağ, hemdem olmak tabiri ile ifade edilir. Yani sırdaşlık, yoldaşlık, sohbet arkadaşlığı, birlikte vakit geçirmekten hoşlanmak, hemdem olmak halidir.

Hemdem Ne Demek?

Hemdem, başka bir deyimle biriyle canciğer olmanın, çok güzel bir dostluk kurmanın, fikir ve gönül yoldaşlığının ifade edilmesinde kullanılan en hoş kelimelerden biridir. Dem kelimesi aynı zamanda, nefes, can ve zaman anlamına gelir. Çayın demlenmesi, aslında zaman geçtikçe nefeslenerek can bulmasıdır. Birisi bir başkası için hemdem olmak deyimini kullanıyorsa, onunla aynı canı, aynı nefesi paylaşıyormuş gibi hissettiğini anlatmak istemektedir.

Güçlü bir bağ ve karşılıklı muhabbet, hemdem olmak tabiriyle ifade edilir. Bu deyim özellikle dervişlerin kullandığı bir ifadedir. Örneğin Neyzen Tevfik, “Hak Olur Pir-i Mungan, Sohbet-i Hemdem De Geçer” isimli meşhur şiirinde, erenlerin sohbetinde dinleyenlerin erenle hemdem olduğunu anlatır.

Aynı duygu ve düşünceye sahip, birbirinin sırdaşı, yoldaşı, dert ortağı insanların birbirleri için “hemdemim” demesi, eski dilde yaygındır.

Hemdem ne demek sorusuna özetle verilebilecek cevap budur.