Teveccühünüz Ne Demek?

Teveccühünüz Ne Demek?

Haziran 9, 2022 0 Yazar: Ercument

Teveccühünüz ne demek? Teveccühünüz nedir? “Sizin teveccühünüz” ne anlama geliyor? Teveccühünüz TDK’ya göre hangi anlamı taşıyor?

Teveccühünüz kelimesi, teveccüh sözcüğünün ek alması sonucunda ortaya çıkmış, Arapça kökenli bir kelimedir. Özellikle biraz daha eski tarihli romanlarda, hikayelerde ve diğer birçok yazım türünde, “teveccühünüz” kelimesini görmek mümkün. Yeni nesil arasında pek yaygın olmasa da, orta yaş üstü birçok kimsenin zaman zaman bu kelimeyi kullandığına da şahit olabilirsiniz. Peki! Teveccühünüz ne demek?

Teveccühünüz Ne Demek?

Teveccühünüz sözcüğü, aslında karşılık vermek amacıyla kullanılan, “o sizin güzelliğiniz”, “o sizin engin anlayışınız”, “o sizin nezaketiniz” veya “o sizin şıklığınız” gibi birçok anlamda kullanılır. Yani “o sizin teveccühünüz” kelime öbeği, söylenen güzel bir iltifata karşılık, “asıl siz öylesiniz” anlamında verilen karşılıktır.

Teveccühünüz Nedir?

Bir kimse, karşısındaki birinden duyduğu iltifatlar, hoş ve olumlu anlama gelen cümlelere karşılık olarak, “teveccühünüz” kelimesini kullanır. Bir diğer deyişle, “siz güzel gördüğünüz için asıl siz güzelsiniz” anlamındadır. Günlük hayatta çok sık kullanılmasa da, edebi eserlerde bir cümleye karşılık, “teveccühünüz efendim” şeklinde karşılık verildiğine kimi zaman rastlarız.

Teveccühünüz TDK (Türk Dil Kurumu) Kelime Anlamı

Teveccühünüz kelimesi başta da belirttiğimiz gibi Arapça kökenli bir kelimedir. Teveccüh kelimesinden türetilen bu kelime halk arasında hala kullanılan eski bir kelimedir. Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre teveccühünüz kelimesi, “aynı şekilde”, “asıl siz öylesiniz”, “asıl sizin güzelliğiniz” anlamını taşımaktadır.  Tıpkı “bilmukabele” kelimesi gibi karşılık vermek anlamında kullanılır. (Bilmukabele de Arapça kökenlidir”)

Size söylenen hoş, ruhunuzu okşayan ve size iyi hissettiren cümleler karşısında, siz de “teveccühünüz” kelimesini kullanabilirsiniz.