İhracat Ne Demek ?

İhracat Ne Demek ?

Mayıs 7, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

İhracat, başka bir ülkede ticari satışı ifade eder. Başka bir deyişle, ihracat, uluslararası pazarda ticaret yapmayı içerir. İhracat işi, nakliye yöntemi olarak kara, deniz veya havaya dayanmaktadır. Öte yandan, toplu taşıma seçimindeki çeşitli faktörler de buna bağlıdır.

İhracat, bir ülkenin ekonomisi için çok önemlidir. Ancak, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için ithalat ve ihracat arasındaki denge kaçınılmazdır. İhracat yapan bir şirket, vergilerini ödediği karlar üretir. Böylece ülkesinin ekonomik büyümesine katılır. İthalatta kullanılacak veya finansal piyasalarda borçlanmada kullanılabilecek döviz elde etmek için ihracat şarttır. Bu nedenle sağlıklı bir ekonomi, ihracat ve ithalat arasında belirli bir denge sağlamalıdır.

İhracat sadece büyük şirketler için değildir. En küçüğü de iyi düşünülmüş bir metodoloji ile tüm şansına sahiptir. Uluslararasılaşma süreci uzun vadeli stratejik bir seçimdir.

İhracatın Faydaları

  • Yurtdışında tespit edilen yeni işler ve pazarların genişlemesi nedeniyle ciroda artış.
  • Maliyetlerin karlılığı. Ulusal operasyonlar zaten şirketin sabit maliyetlerini karşılıyorsa, bu daha da önemli olacaktır.
  • Artık tek bir pazardaki olası dalgalanmalara bağımlı olmadığınız için daha az risk.
İhracat Ne Demek ?
İhracat şekilleri

İhracat Nasıl Yapılır ?

  • İhracat yapmak için öncelikle bir hedef ülke seçilmelidir. Hedef ülkeleri seçildikten sonra, bir pazar araştırması yapılması gerekir. Çoğu zaman gereksiz ve zaman alıcı olarak kabul edilen pazar araştırması, ihracat sürecinizi güvence altına almak için yine de gereklidir.
  • Bir ihracat pazarı araştırması, mevzuat, ülke riski (finansal / politik), lojistik erişim ve organizasyon, hedef ülkedeki fiyat seviyesi, pazardaki mevcut kalite, pazar yapısı, müşteri hedefleme, rakipler gibi çok önemli bilgileri ortaya çıkarır.
  • Uluslararasılaşma stratejisi oluşturmada çok önemli olan müşteri hedefleme, hedef ihracat pazarının yapısının anlaşılmasına yardımcı olur. Bu bilgiler, hangi şirket türüne yaklaşmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.
  • İhracat yapmak için, uzmanlığınızı, özgünlüğünüzü en iyi yansıtan ve sizi rakiplerinizden ayıran bir ürün yelpazesi seçmelisiniz. Pazar araştırmalarının sonuçlarına ve hedef pazarların seçimine bağlı olarak, ihracat için sunulan ürünlerin / hizmetlerin uyarlanması gerekebilir.
  • İhracat gelişimini organize etmek ve seçilen uluslararasılaşma stratejisinin uygun şekilde uygulanmasını izlemek için ihracat işi eylem planı gereklidir.
  • İhracat eylem planı, şirketin ihracat projesini yürütmek için gereken mali ve insan kaynaklarına sahip olmasını sağlamak için 1 yıl boyunca oluşturulabilir ve buna üretim bütçesi eşlik edebilir.
  • İhracat projesinin yönetimine adanmış şirketlerde mevcut olan insan kaynakları genellikle göz ardı edilmektedir. İhracat projesinin başarısızlığının nedeni genellikle mevcut insan kaynaklarının eksikliğidir. Personel uluslararası ticaret teknikleri konusunda eğitilmemişse, ihracat hizmetinin dış kaynak kullanımını tercih etmek, bu tekniklere, prosedürlere ve takip edilecek prosedürlere uyulmasını ve bilgi edinilmesini garanti eder.