Kalbimin Fendi Ne Demek?

Kalbimin Fendi Ne Demek?

Mayıs 22, 2022 0 Yazar: Ercument

Kalbimin fendi ne demek? “Fendi” ne demek? “Fendi” kelimesinin kökeni nedir? “Kadının fendi, erkeği yendi” ne demek? “Fent” kelimesi ne anlama geliyor?

“Kalbimin Fendi”, Atiye, 9Canlı ve DJ Polique tarafından 2016 yılında seslendirilen bir şarkı ismi olarak bilinir. Peki ama “kalbimin fendi ne demek?” Birçok kimse bu kelime öbeğinin anlamını merak ediyor.

Öte yandan, “kadının fendi, erkeği yendi” deyimini sıklıkla duymuş olmalısınız. Fent, Farsça kökenli bir kelime olmakla birlikte, sıklıkla, azim ve kararlılık anlamına geldiği düşünülen bir kelimedir. Ancak “fent” kelimesi, “yalan”, “düzen” ve “hile” anlamını taşır.

Yani “kadının fendi, erkeği yendi” deyiminden, kadınların hile yapmak ve yalan söylemekteki ustalıklarının erkeklerden katbekat önde olduğu anlamını çıkarabiliriz. Diğer taraftan kalbimin fendi”, kalbimin oyun ve hileleri olarak yorumlanabilir.

Kalbimin Fendi Ne Demek?

Aşk ve sevgi duygusuyla özdeşleşen kalp, çoğu zaman akla galip gelir ve bir kimsenin akla hayale gelmeyecek bir başkasına aşık olmasına neden olur. Zaten Atiye’nin söylediği “Kalbimin Fendi” şarkısının sözleri de bu durumu anlatıyor. Kalp ve aklın kavgasını ve çekişmesini, Atiye bu şarkısıyla nazara veriyor.

Serdar Şenel’in söylediği “Kadının Fendi” şarkısında da, kadın ve erkek arasındaki duygusal kavga, akıl ve kalbin mücadelesini farklı bir bakış açısıyla anlatmayı amaçlıyor.

Şarkılar ne anlatır, şarkıcılar ne anlatmaya çalışır şöyle bir kalemde geçtim. İşin aslı kadının fendi erkeği tarih boyunca hep yenmiştir. Basit ve düz mantıkla düşünen erkeklerin, büyük bir fabrika gibi çalışan kadınların beynini yenmesi hiç de kolay değil. Tarihteki birçok savaşın kadınlar nedeniyle çıktığını hepimiz biliyoruz.

Özetle;
“Kalbimin fendi ne demek” diyorsan; kalbinin sana oynadığı oyunlara bakman yeterli olacaktır…