No Frost Ne Demek? NoFrost Nedir?

No Frost Ne Demek? NoFrost Nedir?

Mayıs 19, 2022 0 Yazar: Ercument

No Frost ne demek? No Frost buzdolaplarının özellikleri ve avantajları nelerdir? LowFrost ve NoFrost arasındaki farklar nelerdir?

“No” kelimesinin İngilizcede hayır anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz. “Frost” ise, buzlanma, kırağı ve don anlamlarında kullanılıyor. Yani “NoFrost” kelimesini, “buzlanmaya hayır”, “kırağıya hayır” veya “dona hayır” olarak düşünebiliriz.

Google’dan “no frost ne demek sorgulamasından sonra bu sayfaya geldiyseniz, muhtemelen yeni bir buzdolabı alacaksınız ve bununla ilgili bir araştırma içindesiniz. Peki! Buzdolaplarındaki “NoFrost” özelliği ne anlama gelir? Avantajları nelerdir? NoFrost ve LowFrost arasında ne gibi farklılıklar vardır?

NoFrost Buzdolabının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? NoFrost ve LowFrost Buzdolapları Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

No Frost buzdolapları, eski tip LowFrost buzdolaplarına göre biraz daha pahalıdır. Fakat NoFrost buzdolaplarının birçok avantajı vardır. En büyük avantajı ise, bir daha buzdolabınızın dondurucu/buzluk bölmesinde oluşan buzları artık çözmek zorunda kalmayacak olmanızdır.

Artık buzdolabınızın buzluğunda oluşan buzları kazımak için senede 5-6 kere buzluğu boşaltmak ve buzlanma yüzünden bozulan yiyecekleri çöpe atmak zorunda kalmayacaksınız.

Öte yandan NoFrost, ürünlerinizin taze kalmasını ve lezzetini daha uzun süre korumasını sağlar. Anti-frost sistemine sahip olmayan bir dondurucuda, buzluğa koyduğunuz yiyeceklerin üzerinde buz kristalleri oluşmaya başlayacaktır. Bu kristaller çoğunlukla besinlerin tadını ve özelliğini bozar. Örneğin, LowFrost buzdolabına bıraktığınız dondurma bir süre sonra buzla kaplanacak, çözülmeye başladığındaysa dondurmadan çok su tüketmenize neden olacak. Fakat NoFrost buzdolabı, dondurmanın özelliğini bozmaz ve lezzetini korur.

LowFrost buzdolaplarında buzluk kısmı oluşan buzlardan ötürü bir süre sonra zorla açılır. Gıdaları koyduğunuz poşetler veya kaplar birbirine yapışır ve bir şeyler çıkarmak istediğinizde kaba güç kullanmanız gerekir. Etiketli ürünlerin etiketleri buz ve su nedeniyle silinerek okunmaz hale gelir.

Fakat NoFrost buzdolabında bütün bu sorunları yaşamazsınız. Çekmeceye veya buzluk bölümüne bıraktığınız ürünleri özelliklerini kaybetmemiş halde alıp kullanırsınız. Kullanışı çok daha rahat ve kolaydır.

Öte yandan NoFrost buzdolapları LowFrost buzdolaplarından biraz daha pahalıdır. Yılda en az birkaç defa buzlarını çözmeyi göze alıyorsanız, ürünlerinizin tadını ve özelliğini kaybetmesi sizin için büyük bir problem değilse, LowFrost buzdolaplarını tercih edebilirsiniz.

No Frost Ne Demek? NoFrost Nedir?

NoFrost buzdolapları, genellikle LowFrost buzdolaplarından daha gürültülüdür. Fakat son yıllarda üretilen birçok NoFrost buzdolabında artık bu sorun yok. Çok daha az gürültüyle çalışan NoFrost buzdolapları, birçok firma tarafından üretiliyor.

Low Frost buzdolapları, No Frost buzdolaplarından çok daha az elektrik harcar. Son zamanlarda elektriğe gelen büyük zamlardan sonra, LowFrost buzdolabı almayı sırf bu nedenle bile düşünebilirsiniz. Elbette tercih sizindir…