LGBTQ Ne Demek ?

LGBTQ Ne Demek ?

Mart 3, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

1970’lerde LGBT hareketi başladığında, cinsel ve toplumsal cinsiyet yönelimlerinin tanımları nispeten sınırlıydı. Çoğunlukla eşcinseller ve geylerden bahsediliyordu. Zamanla bazı insanlar klasik tanımlardan uzaklaşıp kendilerini yeni terimlerle yeniden tanımlama yaptılar ve 2010’dan sonra birçok yeni terim ortaya çıktı. Bu “yeni” cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimleri dahil etmek için, temel “LGBT” kısaltması bu nedenle gelişti.

LGBT topluluğu ve onu oluşturan kişiler, farklılık gösterse de, genellikle farklı kısaltmalarla anılır. En yaygın olanları “LGBT”, “LGBTQ” ve “LGBTQI +” versiyonlarıdır. Ancak son yıllarda “LGBTQIA +”, “LGBTQ2S +” ve en uzun süredir ünlü “LGBTQQI2SAA” gibi başka sürümler de ortaya çıktı.

LGBT, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel kelimelerinin kısaltmasıdır. LGBTQ ise lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve Queers kelimelerinin kısaltmasıdır. Daha kapsamlı bir kısaltma, “+” eklenerek yeni kimlikler içerecek şekilde güncellendi. LGBT terimi, 1990’lar da Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. Bu kısaltmanın amacı, LGBT topluluğunun çeşitliliğini göstermek ve heteroseksüel olmayan kişiler için ortak bir kelime dağarcığına sahip olmaktır.

LGBTQ Açılımları

LGBTQ Ne Demek ?
LGBT renkleri

Lezbiyen: Romantik duygular ve / veya esas olarak veya sadece kadınlara karşı cinsel çekim yaşayan eşcinsel kadın.

Eşcinsel: Eşcinsel kelimesi bazen bir bütün olarak eşcinsel topluluğu çağrıştırır (örneğin “Eşcinsel Gururu”), ancak özellikle aşk duyguları ve / veya esas olarak veya sadece erkeklere karşı cinsel çekicilik sergileyen eşcinsel erkekleri belirtmek için kullanılır.

Biseksüel: Hayatının farklı dönemlerinde veya eşzamanlı olarak erkeklere ve kadınlara karşı romantik duyguları ve / veya cinsel çekiciliği olan kişi.

Trans: Cinsiyeti doğumda belirlenen cinsiyet kimliğiyle eşleşmeyen kişi.

Queer: İnsanlar herhangi bir özel nitelikle değil, kendilerini heteroseksüellik tanımının dışında bırakarak tanımlanırlar. Bu yüzden, kendilerini kadın veya erkek dışında bir cinsiyet olarak tanımlayan insanlar için çok genel bir terim.