SEO Ne Demek ?

SEO Ne Demek ?

Mart 7, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

SEO, “arama motoru optimizasyonu” kelimesinin kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonu, kısaca SEO, arama motoru bulunabilirliğini artırmak için çevrimiçi pazarlamada kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda Arama Deneyimi Optimizasyonu da ikinci bir anlam kazandı. SEO, bir web sitesini Google, Bing, Virgilio, Yahoo vb. Arama motorlarında üst sıralara getirmek için kullanılan teknikler ve stratejiler kümesidir.

Bir siteyi SEO açısından optimize etmek, belirli anahtar kelimelerdeki organik arama sonuçlarını “ölçeklendirerek” arama motorlarından bir web sitesine gelen organik trafiğin hacmini artırmayı amaçlayan bir süreçtir. Organik sonuçlar, arama motoru tarafından sunulan ve sponsorlu sonuçlarla tezat oluşturan “ücretsiz sonuçlardır”. Bu uygulamalar çoktur ve bir web sitesinin farklı yönleriyle ilgilidir: sitenin yapısının optimizasyonu, HTML kodu, metin içeriği, gelen bağlantıların yönetimi gibi.

Google, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olduğundan, SEO faaliyetlerinin çoğu, Google algoritması ve periyodik güncellemelerinin incelenmesi ve siteleri bu algoritmaya daha ilgi çekici kılmak için çalışmalar gerçekleştirir.

SEO Ne Demek ?
SEO kısaltması İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltmasıdır.

SEO Uzmanı ve SEO Stratejisti

Sizi Google’da ilk sıraya yerleştirmek için gerekli olan en az iki uzmanı ayırt edebiliriz:

SEO Uzmanı: SEO uzmanı, dijital etkinliğinizin, yani performansını, teknik yapısını, SEO gereksinimlerini sayfa ve sitede, bağlantı kurma faaliyetlerini vb. Doğrulayarak sitenin çevrimiçi sağlığını kontrol eden uzmandır.

SEO Stratejist :SEO stratejisti, işletmeniz için yararlı olan en iyi konumlandırma stratejisini inceleyebilen veya ziyaretleri sözleşmelere ve nakit paraya dönüştürebilen en iyi iş ortağınızdır.