LNB Ne Demek ?

LNB Ne Demek ?

Mart 23, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

LNB, ” Low Noise Block ” kelimelerinin kısaltmasıdır. LNB, uydudan gelen zayıf sinyalleri yükseltir ve aynı anda başka bir frekansa (ara frekans) dönüştürür. Cihaz, uydu çanağının odak noktasında (parabolik anten) dışarıda bulunur ve öne doğru açıktır, sadece yüksek frekansı geçiren plastik bir plaka ile kaplıdır.

LNB, tam olarak alış frekansına ayarlanmış bir korna beslemesi, bir metal tüp veya bir metal koniden oluşur. Beslemenin sonunda, düşük gürültülü amplifikatörlü küçük bir çift kutup vardır. Günümüzün evrensel LNB’leri, gelen yüksek frekanslı dalgaların dikey, yatay ve dairesel polarizasyonu için uygundur. LNB, anten kablosuyla alıcıdan gelen uzakan güçle beslenir. Besleme voltajı seviyesi, aynı anda dikey (14 volt) ve yatay (18 volt) polarizasyon arasında geçiş yapmak için kullanılabilir.

LNB Hatası Nedir ?

Bir LNB kısa devresinin bir çok sebebi olabilir. Bir LNB hatası durumunda analitik ve sıralı olarak ilerlemek ve uydu sisteminin tüm bileşenlerini ayrıntılı olarak kontrol etmek veya hariç tutmak önemlidir. LNB hatası, LNB’de değil, kablo gibi diğer bileşenlerde meydana gelen bir kusurdur. Alıcı daha sonra “LNB’de kısa devre”, “LNB arızalı” veya benzeri bir mesaj gösterir. Böyle bir durumda ilk adım, kabloyu veya bağlantıları test etmektir.

LNB, uydu sistemi içinde genellikle arıza korumalı ve az bakım gerektiren bir bileşendir. Kablolarda veya alıcıda çok daha sık arızalar ve kusurlar meydana gelir. Ancak elbette LNB’nin kendisi de zarar görebilir. Yukarıda belirtilen diğer hata kaynaklarını kontrol ettiyseniz ve LNB’nin neden olduğundan şüpheleniyorsanız, tek yöntem LNB’yi değiştirmektir.

Her durumda, uydu sistemi üzerinde çalışırken çok dikkatli olmalısınız, özellikle çatıya monte edilmişse. Çatı antenlerinde topraklama veya yıldırımdan korunma da çok önemlidir ve bunlara uyulmalıdır.