Marka Tescil Ne Demek ?

Marka Tescil Ne Demek ?

Ekim 8, 2021 0 Yazar: admin

Marka tescil bir markanın haklarını alarak sorumluluklarını yerine getirebilmesi açısından yapılması gereken resmi işlemdir. Herhangi bir ürün hizmet ya da ticari maçlı oluşumun, marka değerinin olması ve bu edinilen değerin korunabilmesi için marka tescilinin yapılması gerekir. söz konusu tescil işlemi, yasal prosedüre uygun olarak yapılması gerektiğinden danışmanlık almak son derece faydalı olacaktır.

Marka Tescil Başvurusu

Marka tescilinin sorunsuz bir biçimde yapılabilmesi için talep edilen bir takım resmi evraklar bulunmaktadır. İlgili evrakların tamamlanmasının ardından, Türk Patent Enstitüsü’ne evrakların teslim edilmesi gerekir.

Başvuru işleminin eksiksiz bir biçimde gerçekleştirilmesiyle birlikte, unvan koruması gerçekleştirilmiş olur. Evraklar yönünden bir eksiklik olması halinde, otoriter kurum, eksiklerinizi tamamlamanız için 2 aylık bir süre tanır. Tanınan bu süre işleminizin 2 aylık bir zaman kaybetmesinin ardından yapılması anlamına gelir. Verilen bu süre içerisinde evrakların tamamlanmaması halinde, başvuru iptal işlemi gerçekleştirilir.

Başvurular, firma adına yapılacaksa firma içerisinden bir yetkili tarafından, bireysel olacak yapılacaksa da bireyin kendisi ya da vekili tarafından yapılabilmektedir. Marka tescil işleminin eksiksiz bir biçimde yapılması, istenilen başarılı sonucun alınması açısından önemlidir.

Eksiksiz başvurularda bir sonraki aşamada ilgili kurum inceleme işlemi yapar. Ve sonuçlar Resmi Marka Bülteni adı verilen bir yayın organında yayınlanır. Söz konusu yayın ardından 3. Kişilerce bir itirazın olması halinde, yeniden incelemeler yapılır. bu safhanın sonunda Marka tescil belgesi düzenlenir ve süreç tamamlanır.

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar

Marka tescil ücreti, her yıl güncellenmektedir. Bu yıl için geçerli olan ücret tutarı

  • Patent başvuru fiyatı 10.76 TL
  • Marka tescil ücreti 321,61 TL
  • Geleneksek ürünlere dair başvuru 2,29 TL
  • Tasarım tescili için başvuru ücreti ise, 54,24 TL’dir.

Tescil belgesinin edinilmesi için yapılması gereken başvuruyu e devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.