İkonik Ne Demek ?

İkonik Ne Demek ?

Ekim 11, 2021 0 Yazar: admin

İkonik ne demek sorusuna ismi tanımlayan bir kelime diyerek başlayalım yazımıza. Bu sebeple cümledeki görevi ismi nitelemektir. Sözcük türü olarak sıfattır. Müzik ile alakalı eserlerin unutulmaz olduğu anlamını taşıması için oldukça sık kullanılır.

Sanat eserleri için de oldukça sık kullanılan bir sıfattır. Kelime olarak simgesel anlamını taşır. Bir oluşum düşündüğümüzde eğer bu sıfatı kullanırsak o oluşum için simgesi olan şeyi göstermiş oluruz.

Bir müzik oluşumun bahsettiğimizde o müzik türüne ait simgeyi vurgulamış oluruz. Sanat için kullanıldığı gibi kelime insanlar için de kullanılabilir. Bir insan için kullanıldığında bir konuyla alakalı en üst seviyedeki insan anlamına gelir. Bahsedilen insan o konuyla ilgili simge olmuştur ve zirvede tektir.

İkonik Nedir ?

Bir eserin ya da insanın ikonik anlamı taşıması için bahsedilen bir konu varsa bu konudan bahsedildiğin ilk olarak akla gelen konumunda olması gerekir. Örneğin Eyfel Kulesi’ni gördüğümüzde Paris aklımıza gelir ve bu sebeple bu yapı ikoniktir.

Yapının ikonikleşmiş olması demek benzersiz olması demektir. Moda konusunda da ikonikleşme terimi oldukça sık kullanılır. Bir stil yaratan kişi moda ikonu olur ve kendinden sonraki gelecek olan kuşaklarca anılır.

Kişinin belirli bir stilin simgesi olması için zirvede olması ve taklit edilememesi gerekir. Kişi yarattığı farklı tarzla kendi zamanında ve sonraki nesillerde etkisini sürdürecektir. Bu sebeple belirli bir konuda ikonlaşan biridir.