Otomasyon Ne Demek ?

Otomasyon Ne Demek ?

Mart 9, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Otomasyon, makinelerin kendilerini bağımsız olarak düzenlediği ve kontrol ettiği veya insan müdahalesi olmadan iş ekipmanının belirli işlemleri kısmen yada tamamen gerçekleştirebildiği teknik araçlar kullandığı üretimdeki en yüksek mekanizasyon seviyesidir. Endüstriyel otomasyon, hem enerji, hem malzeme hem de bilgi akışını yöneten endüstriyel üretim süreçlerinin kontrolü için mekanik, elektronik ve bilgisayar teknolojilerini kullanır.

Otomasyon uzun bir süre sadece, insanları monoton işlerin büyük bir kısmından kurtaran endüstride kullanılıyordu. Ancak son yıllarda başka alanlarda da etki kazanmıştır. Otomasyon teknolojisi kullanımı sayesinde bir işletme, zaman, kalite, maliyet, hız ve kâr olarak avantaj sağlamaktadır.

Süreçlerin ve iş akışlarının tam otomasyonunun sunduğu çok sayıda avantaja ek olarak, otomasyonun da sınırları olduğu dezavantajı da vardır. Başlangıçta otomasyon esas olarak büyük ölçekli endüstride veya büyük miktarların üretiminde bulunurken, günümüzde akla gelebilecek her alanda kullanılmaya başlandı.

Otomasyon teknolojisi yalnızca büyük ve pahalı robotlar biçiminde mevcut değildir. Arabalarda, uçaklarda ve uydularda olduğu gibi en küçük cihazlarda da yer alır. Her şeyden önce, yerleşik bilgisayar teknolojisinin bir parçası olarak insanların hatalarını düzeltmek veya zarar görmelerini önlemek için kullanılır. Hatta insanların davranışlarını desteklemek için de müdahale edebilir.

Otomasyon Ne Demek ?
Otomasyon teknolojisi

Otomasyon Teknisyeni

Otomasyon teknisyenleri, insan müdahalesini azaltmak ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için endüstriyel ve ticari tesislerde kullanılan bilgisayar kontrollü sistemleri ve robotik cihazları onarır ve bakımını yapar. Görevleri elektronik, mekanik ve bilgisayar bilimi bilgisi gerektirir.

Bir sorun oluşursa, teknisyen sorunu gidermeli ve sorunun mekanik mi, elektrik mi yoksa işlemi kontrol eden bilgisayar sistemlerinden mi kaynaklandığını belirlemelidir.