Pesimist Ne Demek?

Pesimist Ne Demek?

Kasım 9, 2022 0 Yazar: Ercument

Öncelikle pesimist kelimesinin bir sıfat olduğunu belirtmek gerekir. Bir kimsenin pesimist olduğunu belirten bir niteleme sıfatıdır. Kelime anlamı olarak da pesimist, karamsar ve kötümser kimseler için kullanılır.

Hayata karşı genel bakış açısı, karşılaştığı olay ve durumlara karamsar bir pencereden bakması ve olabilecek en kötü şeyleri tahayyül etmesi, bir kimsenin pesimist olduğu anlamına gelir. Hatta toplum içinde bu tür kimselere, felaket tellalı dendiğini de duymuş olmalısınız.

Pesimist Ne Demek?

Pesimist genellikle karamsar ve hemen her şeyi kötüye yoran kimse olarak tanımlanır. Bu kimselerin genel ruh hali kasvetli ve kötümserdir. “Pesimist ne demek” sorusuna verilebilecek en doğru cevap, özetle budur.

Öte yandan pesimizm, bir tür ruhsal problem olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu tür kimseler sıklıkla hastalık hastası olarak karşımıza çıkar. Pesimizm, iyimserlik kavramının tam zıttı bir kavramdır. Pesimistler, her olayın sonunun mutlaka kötüye varacağını düşünür. Bardağın yarısını hep boş gören insanlar pesimisttir.

Pesimist Kelimesine Örnekler

Pesimist Ne Demek?

“Pesimist ne demek” sorusuna cevap verdiğimize göre, şimdi birkaç cümleyle bu kelimeyi örneklendirelim;

Kendilerini iyimser olarak tanımlayanlar, teknolojinin sorunlarını görmezden gelmek veya küçümsemek için çok hızlı olabilirken, teknoloji pesimistleri veya ilerleme şüphecileri çözümlere inanmakta çok isteksiz olabilirler.

Aslında ne iyimser ne de pesimist değil, çözüm odaklı olmalıyız.

Recep gibi Bekir de biraz huysuz ve moderniteyle çelişen bir pesimist.

Birçok gencin hayata başlamaya bu kadar geç kalmasının en büyük nedenlerinden biri pesimizmdir.

Esasında pesimist biri değilim ama çoğu şey hakkında kötü düşünüyorum.