Ferace Ne Demek?

Ferace Ne Demek?

Kasım 11, 2022 0 Yazar: Ercument

Arapça kökenli bir kelime olan ferace, kadınların giydiği bir kıyafetin ismidir. Tarih boyunca, Türk kadınlarının giydiği, uzun, geniş ve kolları bol bir kıyafet olan ferace, genellikle Engürü Sofu (Ankara’nın Selçuklu döneminde adı Engürü idi) ve Gürünşah isimli kumaşlardan dikilirdi. Öte yandan, otantik bir kıyafet olan feracenin dikiminde, ipek, tafta, çuha ve atlas da kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde feracelerin yerini ağırlıklı olarak çarşaflar almıştır.

Ferace Ne Demek?

Ferace Ne Demek?

Ferace, kelime anlamı itibariyle, kadınların giydiği kıyafet anlamını taşısa da, dervişlerin giydiği bazı kıyafetlere de ferace denmektedir. Birçoğu sade ve koyu renklerden dikilen feraceler, zaman zaman cepli ve bilhassa yaka kısımları işlemeli de dikilmiştir. Genç kızların tercihi ise genellikle kırmızı ferace olmuştur.

Kadınların bugün giydiği mantoların bir kısmı, model olarak feracelerden esinlenmiştir. Dünyanın hemen her ülkesinde, hemen her dönemde olduğu gibi kadınlar giydikleri feracelerin rengine uygun, ayakkabı, şemsiye ve çanta kullanmayı da ihmal etmemiştir.

Ferace bugün Anadolu’nun kimi bölgelerinde, daha çok yaşlı kadınlar tarafından giyilmektedir. Fakat eskisi kadar yaygın bir kıyafet olmaktan çoktan çıkmıştır. Bundaki en büyük etken elbette modanın her geçen yıl bir öncekinin sürdürülebilirliğini kaldırmasıdır. Tabii feracelerin artık eski kalitesinde üretilmediğini de belirtmek gerekir. Çünkü Avrupa’dan ithal edilen kumaş çeşitleri, eski Türk dokumalarının yerini tutmamaktadır. Renkleri çok çabuk solmakta ve hızla deforme olmaktadır.

Ferace ne demek sorusuna, özetle verebileceğimiz yanıt bu şekildedir.