Suit Oda Ne Demek ?

Suit Oda Ne Demek ?

Mart 29, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Otele gitmek, tatil yapmak herkesin hayali olabilir. Hede suit bir oda da tatil hayali kurmayan yoktur. Peki ya Suit oda ne demek? Hayalini kurduğumuz bu odaların imkanları neler? Bu lüks odaların çeşitleri var mı? Merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

“Suit” kelimesi Fransızcadan gelen bir kelimedir ve sıra, veya devam anlamına gelir. Suit, bir oteldeki oda kategorisidir. Suit teriminin kökenleri Fransız Barok mimarisine dayanmaktadır. Barok saraylarda aileler ve misafirler için özel fonksiyonlara sahip odalar oluşturuldu. Bu odaların doğası, tenli otel suitlerinin kökenini temsil eder.

Otelcilik sektöründe bir suit oda, en az iki salonu ve tuvaletli banyosu olan yüksek kaliteli konaklama olarak tanımlanmaktadır. Odalar, uyku ve yaşam amaçlı olduğu kadar iş için de kullanılabilmelidir. Suitlerde büyük ve küçük olarak ayrımlar yapılır. Daha büyük suit odalar daha özenle donatılmıştır ve mutfak, çalışma odası veya sauna gibi ek odalara sahiptir. Bununla birlikte, her suit, yüksek kaliteli mobilyalar gerektiren özellikleri karşılar. Bunlar arasında klima, yüksek kaliteli bir yatak, geniş bir banyo ve TV bulunmaktadır.

Suit Oda Ne Demek ?
Suit oda örneği

Suit Oda Çeşitleri

Her otel suitlerini kendi standartlarına göre tanımlar. Konaklama, oteldeki diğer odalardan daha yüksek standartta ve daha kaliteli olmalıdır. Ayrıca konaklama biriminin suit olarak adlandırılabilmesi için birbirine bağlı en az iki oda ve tuvaletli banyodan oluşması gerekir. Otellerde ki suit odalar donanım ve oda sayısı bakımından farklılık gösterebilir, daha iyi tanımlanmaları için farklı isimler alırlar.

Çoğu otel, suitleri farklılaştırmak için Comfort Suit, Superior Suit, Executive Suit ve Panorama Suit terimlerini kullanır. Lüks otellerde ayrıca kraliyet suitleri ve başkanlık suitleri vardır. Bazı oteller, mobilyaların seçildiği belirli temalara göre suitlerini farklılaştırır. Bir tema bir dönem, klasik bir stil veya belirli bir malzeme olabilir.

Suitler genellikle yalnızca üst sınıf otellerde bulunabilse de, junior suitler giderek daha yaygın hale geliyor. Tanım gereği, junior suitler gerçekten suit değildir, ancak mobilyalar açısından bu yönde ilerlerler.