Menkıbe Ne Demek ?

Menkıbe Ne Demek ?

Mart 31, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Menkıbe kelimesini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle haber okurken veya bir haber kanalı izlerken. Peki nadir de olsa duyduğumuz bu kelimenin anlamı ney? Menkıbe ne demek ? Kişisel menkıbe ne demek ? sorularının cevabını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Menkıbe kelimesi Arapçadan dilimize gelmiştir. Tanınmış kişilerin veya tarihe geçmiş kişilerin durumuna ait hikayeler ve kıssaların genel adına menkıbe denir. Dini büyüklerin veya ünlü kişilerin yaşam hikayeleri ve olağan üstü davranışları ile ilgili hikayeler yahut olağan üstü olaylarla ilgili anlatılar olarak da tanımlanabilir.

“Herkes kişisel menkıbesinin peşinden koşmalıdır gerçekten istiyorsa mutlaka gerçekleşeceğini bilmelidir ve vazgeçmemelidir.” Bu söze mutlaka kulaklarınız veya gözleriniz aşinadır. Paulo Coelho’ nun kitabı Simyacı’ yı okuduysanız bilirsiniz. Paulo Coelho hikaye kitabından ziyade bir kılavuz ortaya çıkarmıştır. Kişisel menkıbe uğruna nelerden vazgeçilebildiğini, ne tür sıkıntılara göğüs gerilebileceğini hatta mutluluğun çok yakınımızda olmasına karşın ciddi bedeller ödemeden erişilemeyeceğini öğreniyoruz.

Tanımlama yapıldığında ise kişisel menkıbe; insanın bu yaşama doğmasına sebep olan, gerçekleştirmek üzere niyetine girdiği ve sadece onu yaratmak için esin kaynağı olan, onu arayıp bulmaya doğru yönlendiği ana amaç diyebiliriz.