Tecessüs Ne Demek?

Tecessüs Ne Demek?

Kasım 22, 2022 0 Yazar: Ercument

Bazı kelimelerle, bir televizyon programıyla veya filmle, kitap okurken veya günlük hayatta birisinin sarf etmesi sonucu tanışırız. Daha sonra anlamını merak edip araştırmaya koyuluruz. Tecessüs ne demek diye merak ettiğiniz için şu anda bu sayfada bulunuyorsunuz çünkü yeni duyduğunuz veya daha önce duyduğunuz halde dikkatinizi çekmeyen bu kelimenin anlamını şimdi merak ediyorsunuz. Peki! Tecessüs nedir, tecessüs ne demek?

Tecessüs Ne Demek?

Tecessüs Ne Demek?

Öncelikle tecessüs kelimesiyle günlük hayatta sıklıkla karşılaşmayacağınızın altını çizelim. Keza bu kelime eskisi kadar çok kullanılan bir kelime değil.

Arapçadan dilimize geçen kelimelerden biri olan tecessüs, karşıdakine fark ettirmeden aslında kendini ilgilendirmeyen bir bilgiyi, bir konuyu anlamaya çalışmaktır. Bir kimsenin herhangi bir konudaki merakını gidermeye çalışması, tecessüs kelimesiyle anlatılır.

Tecessüs Arapçada, dikkatle bakmak, araştırmak anlamındaki “cess” kökünden gelir. Bir kimseyle ilgili özel bir bilgiyi, etik kurallara aykırı olarak merak edip araştırmak anlamında kullanılır.

Tecessüs Kelimesine Örnekler

Bütün tecessüsüm ve dikkatimle, Orhan’ın yaptığı bu yasadışı işlerin peşine düşmüştüm.

Bizim bu Neriman, mahallede olan biteni tecessüsle izler ve her önüne gelenle dedikodusunu yapar.

Bu kadar tecessüs etme, yoksa başını derde sokacaksın.