Vaftiz Baba Ne Demek? Vaftiz Anne Ne Demek?

Vaftiz Baba Ne Demek? Vaftiz Anne Ne Demek?

Mayıs 14, 2022 0 Yazar: Ercument

Vaftiz baba ne demek? Vaftiz babası ne anlama geliyor? Hıristiyanlıkta vaftiz babanın görevi nedir? Vaftiz anne ne demek?

Vaftiz babası/annesi kelime öbeği, Latince spondere (sponsor) kelimesinden gelmektedir. Sponsor kelimesi de, “söz vermek” anlamını taşır. Hıristiyanlıkta, vaftiz ayini sırasında bir başkasının (vaftiz çocuğu) kefili olan kimseye vaftiz babası/annesi denir.

Vaftiz Ne Demek?

Vaftiz, Hıristiyanlıkta belli bir yaşa gelen çocukların ilk günahlarının silinmesi ve Hıristiyanlaştırılması için yapılan dini törene verilen isimdir. Çocuğun vaftiz edilmesi, Hıristiyanlığa göre ebeveynlik sorumluluklarından biridir.

Vaftiz babası/annesi ise, vaftiz töreni sırasında çocuğa eşlik eden kimsedir. Çocuğun anne veya babası, çocuklarının vaftiz edilmesini ihmal eder veya gerekli koşulları sağlayamazsa, bir başkası vaftiz töreni sırasında çocuğa kefil olur. Bu kimselere, vaftiz babası veya vaftiz annesi denir.

Vaftiz Baba Ne Demek? Vaftiz Anne Ne Demek?

Vaftiz Babası – Annesi Ne Demek?

Anne babalar çocuklarına dini bir eğitim verse bile, bir vaftiz babası çocuğun ruhsal gelişimini desteklemekle yükümlüdür. Dini inançlar noktasında çocuğa örnek olmak, anne babalar kadar vaftiz babasının da görevidir.

Hıristiyanlıktaki Protestan mezheplerde, vaftiz babasının çocuğun biyolojik anne babasından farklı bir mezhebe sahip olmasına karışmaz. Öte yandan Roma Katolik Kilise’si, çocuğun vaftiz babası ve vaftiz annesinin Katolik inansına sahip olmasını zorunlu kılar.

Vaftiz babası kelimesi ilk kez M.S. 160 ila 225 yılları arasında yaşamış olan Hıristiyan lider ve filozof Tertullian’ın kaleme aldığı “De Baptismo” isimli kitabında geçmektedir. Vaftiz babası uygulaması Yunanca’da “anadochos”, Latince’de ise “suceptor” kelimeleri ile adlandırılmıştır.

5. yüzyılda bir çocuğun vaftiz anne veya babasının, biyolojik anne babasının olması uygun görülmediği için, bir başkası bu görevi yapmıştır. Hıristiyan din bilimci ve filozof Aziz Augustine, anne babaların çocuklarını kiliseye getirmesi ve onlar adına hesap vermesi gerektiğini anlatıyor. Aziz Augustine ayrıca kölelerin ve öksüz çocuklar için de bir başkasının vaftiz annesi veya vaftiz babası olması gerektiğini söylüyor.

Yani çocuğun vaftiz annesi veya babası olmak için, biyolojik anne baba olmak gerekliliği, kölelik veya öksüz kalmış olma durumu karşısında ortadan kalkıyor.