Viskon Ne Demek ?

Viskon Ne Demek ?

Ocak 5, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Viskon, bitkisel selülozdan elde edilen yapay bir elyaftır. Doğal kaynaklı hammaddelerin bir kısmını ve sentetik kimyasalların bir kısmını kullanarak, laboratuvarda çeşitli kimyasal işlemlerle elde edilen tekstil elyafıdır. Viskon elyaf, Bitkisel İpek, daha sonra Rayon olarak adlandırılırken, günümüzde kullanılan doğal hammaddeye bağlı olarak farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Bu maddeyi elde etmek için kullanılan hammaddeler her zaman aynı değildir, çoğunlukla ağaçlar veya bitki kökenli diğer malzemeler kullanılır.

Viskon kumaş, vücuda tazelik veren, nefes alabilen bir kumaştır ve bu nedenle cilt ile doğrudan temas halinde giymek çok keyiflidir. Tam olarak sebze ipeği adıyla doğmuştur, çünkü insanlar tarafından özellikle doğal ipeğin yumuşaklığını taklit etmek için üretilmiştir. Viskon kumaş yumuşak ve parlaktır diğer suni veya sentetik kumaşlarla özellikle ipekle karıştırılabilir. Etikette belirtilmemişse, onu sadece ellerinizle dokunarak ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Viskon, aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Bu kumaşın bir diğer avantajı, boyandıktan sonra rengini neredeyse hiç solmadan çok uzun süre muhafaza etmesidir. Ayrıca viskon kumaş teri iyi emer.

Viskon kumaş genellikle gömlek, tişört (genellikle pamukla birlikte), bluzlar ve atkılar kullanılır. Giysilere ek olarak, diğer birçok üründe viskon kumaş kullanılır. Dekoratif ve döşemelik kumaş, bandaj malzemeleri ve kompresyon kumaşları, kozmetik mendiller, tampon gibi hijyen malzemeleri ve çay poşetleri gibi bir çok alanda viskon kumaş kullanılır.