Otantik Ne Demek ?

Otantik Ne Demek ?

Nisan 2, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Otantik kelimesini kıyafetler, eşyalar yada bir mekan hakkında mutlaka duymuşsunuzdur. Eskiyi, değişmeyen değerleri anımsatır. Peki tam olarak otantik ne demek hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okumalısınız.

Otantik kelimesinin kökeni Hint Avrupa dillerine dayanmaktadır. Fransız bir sözcüktür ve genellikle sosyolojik alanda kullanılmaktadır. Günlük konuşmalarda da sık sık karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında yerel, yöresel şeyleri betimlemek için, mistik, Anadolu izleri taşıyan anlamında kullanılmaktadır.

Otantik sözcüğünün Türk Dil Kurumu’na göre anlamı “eski zamanlardan bu yana özelliklerini koruyan” dır. Aslının aynısı olan; kişisel olarak tanımlandığında yöresel daha doğrusu kendisine has özelliklerini kaybetmemiş, nesneler veya eşyalar için tanımlandığında doğalına uygun, katkısız ve aslını koruyan anlamına gelir. Kişilerin yada nesnelerin otantik olarak kabul görebilmesi için öncelikle kendisine özgü niteliklerini kaybetmemiş ve değiştirmemiş olması gerekir. Bazı kullanımlarda bohem tarz anlamını taşımaktadır hatta ve hatta otantik olmak bazı kimseler tarafından hayat felsefesi olarak kabul görmektedir.