Kalibrasyon Ne Demek ?

Kalibrasyon Ne Demek ?

Nisan 13, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Ölçüm yapmak bilimin temel yapı taşlarından biridir. Bir büyüklüğün fiziksel olarak tanımlanabilmesi daha doğrusu belirlenebilmesi için çeşitli gözlemler ve deneyler yapılır. Elde edilen sonuçlara göre de matematiksel yöntemler aracılığı ile de sayısal değerler verilir. Bulunan sonuçların cinsini belirlemek içinde metre, metreküp ve saniye gibi ek ilaveler yapılır. Ölçümler belirsizler içerir. Tam olarak gerçek değeri hesaplamak şansa bağlı bir durumdur. Peki biz bu belirsizlikleri nasıl ortadan kaldıracağız? Kalibrasyon denen yöntemle. Kalibrasyon ne demek sorusunun cevabını yazımızın içerisinden öğrenebilirsiniz.

Kalibrasyon kelimesinin tanımını; bir ölçüm cihazının gösterdiği değerin, ölçülen değerdeki gerçek sapmasını belirlemek ve belgelemek olarak yapabiliriz. Kalibre kelimesinin kökü her ne demek ayar yapmak anlamak gelse kalibrasyon yapmak ayarlama yapmak anlamına gelmemektedir. Bilinen belirli şartlar altında bir ölçüm aletinin veya sisteminin ifade ettiği değer ile bilinen değerleri arasındaki ilişkinin ve sapmalarının belirlenmesi için yapılan, doğruluğunun ölçülmesine yarayan işlemler serisine kalibrasyon denmektedir.

Kalibrasyon işlemi ölçümde ki hataları kabul edilebilen belirli bir seviyeye kadar kontrol eder ve ölçer. Üretim maliyetini azaltmak ve ürün kalitesini arttırmak için gereklidir.

Türkiye’ de ilk kez TÜBİTAK tarafından sanayi ile alakalı ihtiyacına yönelik Başbakanlık talimatı ile 1981 yılında bir çalışma yapılmıştır. 1988 yılında ise TSE tarafından ikincil seviye bir laboratuvar kurularak kalibrasyon ile ilgili hizmet vermeye başlamıştır.