Marj Uygulanmış Kur Ne Demek ?

Marj Uygulanmış Kur Ne Demek ?

Nisan 11, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Birikim yapmanın gücümüzü zorladığı, bırakın birikim yapmayı günlük ihtiyaçlarımızı zor karşıladığımız günümüzde hiç birimiz paramızın değer kaybetmesini istemeyiz. Bu sebepten dolayı paramızı çeşitli yatırım araçları ile değerlendirmeye çalışırız. Bazı kişiler ev araba gibi taşınmazlara yatırım yaparken, bazı kişiler döviz altın gibi menkul kıymetlere yatırım yapmayı tercih eder. Hatta bu yatırım araçları işle ticaret yapmak çok daha kazançlı olabilir. Marj uygulanmış kur tam olarak burada devreye giriyor. Marj uygulanmış kur ne demek sorusunun cevabını yazımızın devamından bulabilirsiniz.

Ticarette her iki tarafta kendini zarar etmek adına güvence altına almak zorundadır. Özellikle döviz yatırımlarında kur piyasası oldukça hareketlidir. Bu sebepten özellikle bankalar kur risklerine karşı bir teminat yada bedel belirlerler ve buda marj olarak geçer Marjın kelime anlamı; mal ve döviz piyasasında zarar etme olasılığına karşı ayrılan miktardır.

Mesai saatleri dışında ve hafta sonları bankalar aracılığı ile işlem yapıyorsanız marj uygulanmış kur ibaresi ile karşılaşırız. Bu kur bankaların edeceği kar yada gideri olarak düşünülebilir. Ülkemizde zaman zaman yaşanılan risk olasılıkları ve gece yapılan kur saldırıları göz önüne alınarak belirli zaman dilimleri dışında uygulanan risk miktarı denebilir.