Kısa Masal Örnekleri

Kısa Masal Örnekleri

Temmuz 5, 2022 0 Yazar: admin

Sizler için güzel bulduğum 3 adet kısa masal örneklerini paylaşmak istedim. Masalların devamını yazının altında yer alan linkten okuyabilirsiniz. Kısa masallar için oldukça güzel örnekler olduğunu düşünüyorum. Alıntıları aldığım sitede daha pek çok masal ve hikayeler yer almaktadır. Bir çok uzman, çocuklarda masalların gelişim açısından oldukça önemli olduğu belirtilmektedir. Çocukların hayal gücünü geliştirmek için masal okumanızın faydalı olacağını unutmayın. Keyifli okumalar dilerim 🙂

Zürafa Pendi ve Maymun Tom’un Masalı

Pendi arkadaşlarıyla oyun oynamak için dışarı çıktığı bir gün yanında çok sevdiği, yeni oyuncağı, kırmızı arabasında götürmüş. Ormanda bir süre yürümüş ve arkadaşlarının yanına geldiğinde onu beklediklerini görmüş. Bu duruma çok sevinen Pendi, kırmızı arabasını çıkarmış, tam oyuna başlayacakken arkadaşı maymun Tom, Pendi’nin elindeki kırmızı arabayı görmüş. Gözlerine inanamayan Tom, Pendi ye “O benim arabam” demiş. Pendi çok şaşırmış, o arabayı annesinin ona yeni aldığını söylemiş fakat maymun Tom söylediğinde ısrarcıymış. Pendi arkadaşını ikna etmeye çalışmış. Bu arabanın bir tane olmadığını, her yerde satıla bileceğini söylemiş fakat Tom babasının ona oyuncak kırmızı arabayı bir süre önce aldığını ve parkta oynarken kaybettiğini söylemiş. Pendi ne dese de maymun Tom onu dinlememiş çok kızıp evine gitmiş.

Devamı: www.uykumasallari.com/zurafa-pendi-ve-maymun-tomun-masali/

Minik Tavşan Zizi’nin Masalı

Günlerden bir güneş sıcaklığını doğada güzelliğini serpmiş. Ben dışarıda ormanda dolaşırken bir tavşana raslayı verdim. “Merhaba” dedim. “Senin adın ne?” Diye de sordum. “Zizi” dedi tavşan. Benim adım “Zizi”. Ben de “Benim adım Şebnem tanıştığımıza çok memnun oldum.” dedim. Tavşan Zizi “Gezintiye beraber çıkalım mı?” diye sordu ve ben de bu güzel teklifi kabul ettim. Mutlu mutlu yolda beraber yürürken Zizi bir havuç gördü. “Bu havuçlar çok leziz görünüyor” diyerek hemen havucu kaptı. Ve yemeye başlar başlamaz bir kartal gelip Zizi’nin elinde ki havucu kaptı. Küçük tavşan havucu bırakmadı o da havucun ucunda uçmaya başladı. Bende o an ne yapacağımı bilemedim. Diğer hayvanlara bağırmaya başladım. “Yardım edin yardım edin! Kartal havucu aldı Zizi de havucunu bırakmadı”. Benim sesimi duyan hayvanlar yardım etmek için koşarken hava kararmaya, bulutlar gelmeye başladı.

Devamı: www.uykumasallari.com/minik-tavsan-zizinin-masali/

Küçük Yıldızın Masalı

Günlerden bir gün küçük yıldız, güneş daha batmadan yerini almış. Yıldızın bu heyecanı ve korkusu Güneşin dikkatini çekmiş. Güneş “Çok erkencisin küçük yıldız” demiş. Yıldız da “Evet, çünkü bir gün sen battığında ben gökyüzünde yerimi alamayacağımı düşünüyorum. O yüzden artık gündüzleri de burada durmaya karar verdim.” demiş.  Güneş küçük Yıldızın anlattıklarını dinleyince “Bak küçük arkadaşım. Bu evrende herkesin bir görevi var. Ağaçlar Dünyaya oksijen sağlıyor, sular herkesin su ihtiyacını karşılıyor, bulutlar yağmur yağması için çalışıyor, ben Dünyayı ısıtıyorum ve sende gecenin karanlığında canlılara ışık oluyorsun. Ben nasıl ki her gün doğup her gün batıyorsam ve bundan hiç korkmuyorsam sende görevini zamanında yapıp hiçbir şeyden korkmayacaksın.” demiş. “Peki ya sen hiç korkmuyor musun bir gün hiç doğamamaktan yada batamamaktan?” diye sormuş küçük yıldız. Güneş de, korkmadığını, doğmak ve batmak için her gün çabaladığını anlatmış.

Devamı: www.uykumasallari.com/kucuk-yildizin-masali/