LPG Ne Demek ?

LPG Ne Demek ?

Nisan 6, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

LPG kısaltmasını mutlaka duymuşsunuzdur. Genellikle arabalar için kullanılan bu kısaltma hakkında daha detaylı bilgileri yazımızın devamından okuyabilirsiniz. İşte LPG Ne Demek ? sorusunun cevabı.

LPG, sıvılaştırılmış petrol gazıdır. Uluslararası alanda LPG kısaltması kullanılmaktadır. Sıvı gaz, ısıtma veya pişirme gibi çeşitli uygulama alanlarında kullanılır. Ancak otomobiller için yakıt olarak da kullanılabilir. LPG, özellikle araçlarda içten yanmalı motorlarda biyoyakıt olarak kullanılmaktadır.

Yakıt olarak kullanılan LPG, temel olarak bütan ve propan, ham petrol ve doğal gaz üretimi ve rafineri sürecinden kaynaklanan ilgili gazlardan oluşur. LPG kısaca gaz olarak anılsa da aslında bir sıvıdır. Bunun nedeni, propan-bütan karışımının normalden yaklaşık 274 kat daha az yer kaplayacak şekilde sıkıştırılarak sıvı hale dönüştürülmesidir. Karşılaştırıldığında, LPG, bir araç lastiğinde basınçlı havadan 100 kat daha fazla sıkıştırılır.

LPG, çevreye saygılı ve hava kirliliği ile mücadeleye önemli katkı sağlayan mükemmel bir enerji kaynağıdır. Oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta LPG gaz halindedir, ancak orta basınçlara maruz kaldığında kolaylıkla sıvılaştırılabilir. LPG sıvılaştırıldıktan sonra, ulaşılması zor alanlarda bile basınçlı kaplarda (demiryolu veya karayolu tankları) kolayca depolanabilir ve taşınabilir ve çeşitli boyutlarda silindir ve tanklarda kullanıcıya sunulur. Sıvılaştırma işlemi sırasında hacmi 274 kat azaltılır. Bu, büyük miktarda enerjinin küçük bir alanda depolanmasına izin verir.