Prefabrik Ne Demek ?

Prefabrik Ne Demek ?

Nisan 8, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Prefabrik Ne Demek sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Daha önce bir çok kez duyduğunuz bu sözcüğün anlamını ve daha fazlasını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

İngilizceden dilimize geçen prefabrik sözcüğü, prefabrike kelimesinin anlamından gelir. Ön ve yapı kelimelerinden türemiş bir kelimedir ve yapı anlamına gelir. Prefabrik yapı giderek daha popüler hale gelen bir inşaat yöntemidir. bulunduğu yerde inşa edilmek yerine, başka bir yerde toplu olarak üretilmiş, böylece daha sonra sadece yerleştirilmesi veya yanaşması gereken inşaat terimi olarak bilinmektedir.

Prefabrik evler, yapıcı, ekolojik, ekonomik ve işlevsel açıdan çeşitli avantajlar sağlayabilen konut çözümleridir. Bir temel (döşeme levhası veya bodrum tavanı) üzerine inşa edilen duvar ve tavan elemanları gibi endüstriyel ve hava şartlarından bağımsız olarak üretilmiş bileşenlerden oluşan bir evdir. Bunun için en sık kullanılan yapı malzemesi ahşaptır, ancak beton veya hafif beton (genişletilmiş kil) ile inşa etmek için seçenekler de vardır. Bu malzemelerin tümü mükemmel yalıtım özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, modern prefabrik evler artık ek yalıtım katmanları olmadan yapamaz. Bunlar, fabrikada üretim sırasında doğrudan duvarlara ve tavanlara entegre edilir. Geleneksel bir prefabrik ev, enerji tüketimi açısından halihazırda iyi değerlere ulaşmaktadır.

Ayrıca prefabrik bir ev, kendi evinizi almanın en hızlı yoludur. Ne kadar prefabrik yapılabilir ve duvar elemanları ne kadar büyükse, ev sahada o kadar hızlı inşa edilebilir. Prefabrik bir ev, inşaat metodolojisini bozmadan müşterinin beğenisine göre özelleştirilebilmenin avantajlarına sahiptir. Prefabrik evler ayrıca, esas olarak kaynakları optimize etmek için tasarlandıklarından, enerji harcamalarına daha az harcama yaparlar.

Prefabrik Ne Demek ?
En çok tercih edilen prefabrik evlerden biri ahşap olanıdır.

Prefabrik Evin Avantajları

Prefabrikasyon teknolojisinin kullanımının şüphesiz birçok avantajı vardır:

  • Maliyetler önceden kararlaştırıldığı için sabittir ve genellikle inşaatta olduğu gibi artamaz.
  • İnşaat süreleri geleneksel inşaatlara kıyasla kısalır
  • Binalar enerji tasarrufludur çünkü yüksek ısı yalıtımı sayesinde enerji tüketimini azaltmak mümkündür
  • Yapılar anti-sismiktir
  • Evi yenilenebilir kaynak sistemlerinden ev otomasyonuna kadar her türlü konforla donatmak mümkündür
  • İç mekanlar tamamen özelleştirilebilir.