Müteahhitlerin Yapıştırıcı Yerine Bant Seçmesi İçin 6 Neden

Müteahhitlerin Yapıştırıcı Yerine Bant Seçmesi İçin 6 Neden

Haziran 2, 2022 0 Yazar: admin

Yapıştırıcı yerine bant tercihi pek çok müteahhittin başvurduğu bir yoldur. Pek çok müteahhit inşaatın yapım aşamasında işçileri yönlendirir ve buna yönelik olarak kusursuz bir inşaat ortaya çıkarmak ister. Kusursuz bir inşaat planlamasında zaman, fiyat ve kullanış performansları da karşılaştırılmalıdır. Bu nedenle bazı durumlarda yapıştırıcı yerine bant tercihi yapılabilir. Bu her inşaatta ve her yapıştırma uygulamasında gerçekleşmese de banttın uygun olduğu bölgelerde kesinlikle kullanılmalıdır. Banttın işlev görmeyeceği yerlerde genel olarak yapıştırıcılardan faydalanılır. Banttın işlev göreceği yerlerde ise bant tercih edilerek pek çok açıdan avantaj sağlanmış olur. Yapıştırıcı yerine bant tercih edilmesinin de pek çok sebebi vardır.

Yazımıza başlamadan önce, bant ile alakalı okumanız gereken bir yazı bırakıyorum buraya İ → Koli bandı için sorun olan 9 yüzey

Zamandan Tasarruf Sağlar

Yapıştırıcı bir yere uygulandıktan sonra tamamen kuruyabilmesi ve işlev görebilmesi için uzunca bir süre beklemek gerekir. Bu da yapıştırıcıdan sonra yapılacak diğer işlerin oldukça fazla aksamasına neden olur. Yapıştırıcı kurumadan diğer işlere geçildiği zaman da sağlıklı bir temel atılmamış olur. İlerleyen dönemlerde kurumamış yapıştırıcının olumsuz etkileri çok fazla görülmeye başlar. Hatta belli durumlarda yapıştırıcının tutmadığı yerleri yıkıp en baştan inşa etmek gereke bilir. Bu nedenle yapıştırıcı yerine bant tercihi zamandan iyi  tasarruf sağlar.

Daha Az Karışıklığa Neden Olur?

Yapıştırıcı kullanırken, sadece yapıştırıcı değil farklı malzemelere de gerek duyulur. Yapıştırıcıyı sürmek için kullanılan malzemeler hem daha fazla maliyet gerektirir hem de ekstra malzemelere inşaat bölgesinde oldukça yer kaplar. Bazı yapıştırıcı malzemelere diğer malzemeler ile de karışabilir. Ya da artık ihtiyaç yok diye atılabilir. Bu gibi durumlarda ise en baştan yeniden yapıştırıcı edinmek gereke bilir. 

Daha Az Atık Oluşturur

Bantlar uygun bir şekilde temin edildiği zaman pek çok alanda kullanılabilir. Büyük ya da küçük alanlarda kolay bir şekilde kullanıma sahiptir. Koli bandı her yerde kullanılabilir bir eşyadır. İstenen güçte ve boyutta alındığı takdirde hiçbir şekilde atık oluşmayacaktır. Bu da işçilerin işini oldukça kolaylaştırır.

Kullanımı Daha Kolay ve Pratik – Koli Bantları

Koli bandı kullanmak istendiğinde bant dağıtıcı ya da boyutu belirlemek için makas dışında herhangi bir alete ihtiyaç yoktur. Hatta belli durumlarda el aracılığıyla da koparılabilir. Aynı zamanda koli bandının taşıması yapıştırıcıya göre çok daha kolaydır.

Daha Ucuz

Bant; yapıştırıcı, dolgu macunları ve yapıştırıcıyı kullanmak için gerekli malzemelerden çok daha uygun fiyatlıdır. Bu sebeple yapıştırıcıdan daha fazla tercih edilir. Bantların çeşitliliğine göre ve gücüne göre fiyatlarında da değişiklikler olur.

Çok Yönlü

Bant çeşitleri çok yönlü olduğu için birden fazla projede kullanılır. Yapıştırıcılar genel olarak belli yerleri yapıştırmak için kullanılır. Bu da aslında fazladan malzeme kullanımına girer. Bantlar çeşitli genişlikte üretilir. Bu nedenle her boyuta uygun bir şekilde kesilebilir. Aynı zamanda çift taraflı bantlar neredeyse her yüzeye uygun olarak üretildiği için yapıştırıcıya göre daha kullanışlıdır.