RP Ne Demek?

RP Ne Demek?

Aralık 12, 2021 0 Yazar: Tuna

Günlük hayatta kullandığımız bir çok terim vardır. Bu terimlere benzer bir de sanal alemde kullanılan terimler bulunmaktadır. Bu terimlerden biri de RP yani açılımı Role play olan terim nedir? RP Ne demek işte size bu yazımızda bunu anlatacağız. İnternet üzerinde kullanılan terimlerden biridir. GTA V gibi bazı oyunlarda online modlarında oynanırken insanların birbirine söylediği RP ne demek bu yazımızda paylaştık.

Role Play Ne Demek?

Role Play açılımı olan RP ne demek diye düşündüyseniz büyük olasılıkla bir oyun üzerinden duymuş olabilirsiniz bu terimi. Role Play, oyunlarda bir role bürünme olarak da adlandırılabilir. Oyun içinde size bir sanal karaktere bürünmenize ve o karakter gibi hareket etmenize denilmektedir. O karakterin işini ailesini ve ona ait olan her şeyi kendi adınıza o an benimsemeniz gerekmektedir ki RP yapabilesiniz. Her oyunda farklı bir Role Play yapmanız gerekebilir. Bazı oyunlarda doktor bazı oyunlarda aşçı bazılarında bir polis ya da farklı farklı işler hayatlar olabilir. Yani Role Play ne demek diye soruyorsanız kısaca size bu şekilde anlatabiliriz.

Peki Sadece Bilgisayar Oyunlarda Mı Rol yapılır?

RP Ne Demek?
Örnek FRP Zarı

Genel olarak bilgisayar oyunlarında kullanılsa da farklı bir oyun kültüründe de kullanılmaktadır. Hatta bilgisayar oyunlarından da önce kullanılmaktadır masa oyunları sayesinde. En çok FRP olarak dile getiren türün açılımı “Fantastik Rol Yapma Oyunu“ dur. Bu oyun türünde hayal gücümüzü, kalem kağıt ve bir de FRP zarları kullanılır.

Oyunlarda Neden RP Yapılır

Genelde tek kişilik oyunlarda RP yapılmasınız temel sebebi oyun deneyiminizi arttırmak ve kaliteli oyunlar siz istemeden de bu moda sizi sokabilir. Online oyunlarda ise belki günlük hayatın rutininden sıkılmış birinin kafa dağıtması için belki gerçek hayatta yapamadığını oyunlar aracılığıyla yapıp eğlenmesi için olabilir. Bir çok sebep sunulabilir buna karşı.