Sukha Ne Demek ?

Sukha Ne Demek ?

Şubat 7, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Yoga hakkında bir bilginiz varsa Sukha kelimesi de kulağınıza yabancı gelmeyebilir. Peki Sukha ne demek? Yoga ile Sukhanın ilişkisi ney? İşte bu sorularınızın cevabı yazımızın devamında yer almaktadır.

Sukha, Sanskritçe bir kelimedir ve “mutluluk”, “kolaylık” veya “mutluluk” olarak çevrilebilir. Birebir çevirisi genellikle Sanskritçe su (iyi) ve kha (boşluk) sözcüklerinden türetilen “iyi boşluk” olarak çevrilir.

Sukha, yoga felsefesinde belirli bir anlamı olan önemli bir Sanskritçe kelimedir. Doğru telaffuz etmek için, bu kelimeyi Hint Devanagari alfabesinde veya bilimsel transkripsiyondan öğrenebilirsiniz. Diğer Sanskritçe terimler arasında ise Sukanya, Sukama, Sugunaa, Suguna, Sukhadeva, Sukshma, Sukshmaa bulunur.

Sukha Ne Demek ?
Sukha

Muhtemelen herkes yogayı duymuştur. Yoga fiziksel bir aktivitedir, ama her şeyden önce zihin ve bedenin, tek ve çok kozmosun birleşimidir. Her yoga ünitesi, içimizdeki unsurların uyumlaştırıldığı ve güçlendirildiği vücutta bir yolculuktur. Sukha, rahat bir şekilde tek pozisyonda kalma yeteneği demektir. Egzersiz ve zihinsel huzuru bir araya getiren yoga, her gün bilinçli ve huzur içinde var olmanıza yardımcı olur. İşte burada sukha devreye giriyor. Sukha Yoga stili, vücudu içten dışa doğru düzleştirmek ve tıkanıklıklardan kurtarmak için spiral dinamikleri, omurga hareketlerini, derin fasya çalışmasını ve temel çalışmayı birleştirir. Böylelikle sukha, vücut rahat bir pozisyonda iken hissedilen neşeye karşılık gelir.

Yoga ile ilgili bilgi edinmeyi seviyorsanız Namaste kelimesinin de ne demek olduğunu merak edebilirsiniz. ” Namaste Ne Demek ” yazımızdan kelimenin anlamını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.